Ta strona korzysta z plików Cookies. Część tych plików jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania strony i już została stworzona. Możesz usunąć i zablokować pliki cookie z tej strony w ustawieniach przeglądarki, ale może ona wtedy nie działać poprawnie.

 

Bojkowie

Bojkowie 

Bojkowie - grupa etniczna zamieszkująca wzdłuż północnego łuku Karpat począwszy od górnej Solinki po Liszną, Dołżycę i Sukowate. Na tych terenach pojawili się w XVw., przybywając z południa Karpat.

Łemkowie - zamieszkiwali niegdyś Beskid Sądecki, Beskid Niski i zachodni skrawek Bieszczad po Żebracze, Duszatyn, Rzepedź.

Teren górski, brak przemysłu , mało urodzajne ziemie wymuszały na mieszkańcach wykorzystywanie do przyrządzania posiłków najprostsze, a zarazem najtańsze produkty takie jak ziemniaki, kapusta, kasze ryby, grzyby i wszechobecne na bieszczadzkich połoninach zioła. Dlatego też dania, które można znaleźć w menu naszego lokalu, oparte na oryginalnych przepisach z tamtych lat, charakteryzują się prostotą, naturalnością, a zarazem są bardzo smaczne. Jak i dawniej do ich wyrobu wykorzystujemy naturalne składniki zbierane z bieszczadzkich łąk i lasów takie jak pokrzywa, liście chrzanu, czy też czosnek niedźwiedzi.

Po II wojnie światowej i w ramach akcji "Wisła" obie te grupy wysiedlono z tych terenów zarówno na teren związku Radzieckiego, jak i tereny głównie zachodnie tzw. odzyskane. Niewielka tylko grupa powróciła po latach na te tereny. Z życiem i kultura dawnych mieszkańców tych ziem można zapoznać się w Skansenie Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz regionalnych muzeach w Komańczy i Zyndranowej.